Pierwsze Spotkanie z Meksykańskimi Ruinami (Tulum)

W czasie miesięcznej podróży przez Meksyk zawitaliśmy również do Tulum, które znajduje się na półwyspie jukatańskim. Były to pierwsze ruiny, które oglądaliśmy w tym kraju. Ja oczywiście spodziewałam się czegoś potężnego, majestatycznego wręcz – doznałam więc lekkiego rozczarowania, bo nie było tu tak ogromnej piramidy jak w Chichen Itza bądź Teotihuacan. Było to nieduże miasto z kilkoma budowlami ukrytymi wśród palm.

tulum3

Dodatkowo, przyjechaliśmy tutaj z wycieczką zorganizowaną z Cancun i plan był taki, żeby zobaczyć 4 różne miejsca w ciągu dnia (Playa del Carmen, Tulum, Coba i cenot), więc mieliśmy bardzo ograniczony czas (informacje o kosztach wyjazdu do Meksyku i przejazdu/atrakcji w tym kraju znajdziesz tutaj). Oznaczało to, że tylko rzucimy okiem na każde z powyższych i nie będziemy mogli tak naprawdę zwiedzać i odkrywać nieznane.

tulum4

tulum5

Najpierw przewodnik oprowadzał grupę, opowiadając co nieco o każdym obiekcie, a potem mieliśmy jakieś 40 minut na zwiedzanie (z czego 20 minut trzeba było przeznaczyć na powrót do autokaru). Nie było więc czasu, żeby się przyjrzeć czemukolwiek czy żeby się wrócić do jakiegoś budynku, który ominęliśmy na samiutkim początku (zwłaszcza że wraz ze znajomym zdecydowaliśmy się wyjść inną drogą niż szliśmy).

tulum6

Chodziliśmy więc pomiędzy budynkami, a towarzyszyły nam liczne jaszczurki, których pełno na Jukatanie i w dżungli.

tulum_jaszczurki2

 

Nie widać już tego, ale kiedyś budynki te malowane były jasnymi kolorami związanymi z czterema kierunkami świata i powiązanymi bóstwami. Na rogach budowli nierzadko pojawia się motyw twarzy – czasem trzeba mocno się przyjrzeć, żeby rozpoznać rysy. Dawne struktury często zdobione są różnymi wizerunkami lub wzorami.

tulum7

 

Tulum było kiedyś jednym z najważniejszych portów komercyjnych na wschodnim wybrzeżu Meksyku i miało spore znaczenie dla Majów. Wyżywienie i materiały do narzędzi, ozdób czy przedmiotów rytualnych w dużej mierze zapewniało mieszkańcom morze. Dodatkowo, polowali oni na zwierzynę i łapali ptaki w dżungli. Przy domach mieli ogrody, w których hodowali warzywa takie jak kukurydza, pomidory, chilli czy fasola. Znali się także na ziołach i używali ich w lecznictwie.

tulum10

tulum11

Miasto to leży nad Morzem Karaibskim, które dodaje mu uroku.

tulum12

Zwiedzając Tulum, można więc na chwilę zanurzyć się w ciepłej słonej wodzie i popatrzeć na stare miasto z innej perspektywy. 😉

tulum13

 

Miasto ma swój klimat i polecam zajrzeć do niego, będąc na Jukatanie. Nie można się tylko nastawiać na gigantyczne piramidy czy majestatyczny widok na całość – widok jest, ale bardziej nazwałabym go „uroczym” niż „majestatycznym”. 😉

 

Nisia

tulum
Photo by Bluewind

 

Inne posty z okolic:

4 myśli na temat “Pierwsze Spotkanie z Meksykańskimi Ruinami (Tulum)

Dodaj komentarz