Vuelta Isla – urozmaicone zwiedzanie Majorki (Hiszpania)

Są takie dni, kiedy nie masz ochoty robić zbyt wiele, nie chce Ci się łazić, a jednak coś byś zobaczył, czegoś nowego spróbował – zwłaszcza jeśli jesteś właśnie na wakacjach, w nowym miejscu i nie wiesz, czy kiedykolwiek tu jeszcze wrócisz. Ponieważ organizowanie wycieczek, szukanie informacji w internecie, sprawdzanie przejazdów i wszystkie inne czynności związane z planowaniem podróży są czasochłonne i wymagają wysiłku, z pomocą przychodzą lokalne biura podroży z przygotowanymi specjalnie dla nas (czasem nawet po „specjalnej cenie”! 😉 ) jednodniowymi wycieczkami!

Jednym przykładem jest Vuelta Isla, dzięki której objedziesz część wyspy, ale przede wszystkich doświadczysz nowych doznań i różnorodności środków transportu.

vuelta isla_majorka_hiszpania
Pierwsze widoczki w trakcie wyjazdu – samotny klasztor w górach

Nie płynąłeś nigdy katamaranem? Nie martw się – nic jeszcze straconego! Na majorce jest wiele okazji, żeby przepłynąć się w różne miejsca. Przygotuj się tylko na bujanie, silny wiatr i mdłości, jeśli masz słaby żołądek. 😉 Dobrym pomysłem jest sprawdzić czy w ten dzień pogoda nie zamierza Ci spłatać figla i wypuścić na morze silny wiatr. Długie włosy też najlepiej spiąć i nie zakładać spódnicy (inaczej będziecie musiały dużo siedzieć albo poczujecie się jak prawdziwa Marilym Monroe! 😉 ).

vuelta isla_majorka_hiszpania_katamaran

Widziałeś na filmach stare drewniane pociągi i też chciałbyś się takim przejechać? Również nie ma problemu! Czeka Ciebie około 1,5 godziny jazdy przez ciekawe tereny wyspy – rozsiądź się wygodnie, otwórz okno, weź aparat w rękę i ruszamy!

To samo się tyczy tramwaju w starym stylu – będziesz miała możliwość przejechania się nim do portu Soller, gdzie wsiądziesz do pociągu, o którym mowa wyżej.

vuelta isla_majorka_hiszpania_tramwaje
Pierwsze elektryczne tramwaje
vuelta isla_majoka_hiszpania_pociag
Drewniany pociąg. Photo by Czaro (www.instagram.com/czesu), post by Nisia

Ta wycieczka wlicza wszystkie wymienione tutaj środki transportu i właśnie dlatego jest dość ciekawa. Są to nowe doznania i całkiem przyjemny sposób spędzenia dnia, żeby nie leżeć cały tydzień na plaży. 😉

Wisienką na torcie jest postój w przepięknym kanionie Torrent de Pareis, gdzie będziesz mieć trochę czasu wolnego na posiłek i zwiedzanie. Miejsce jest cudowne i warte, żeby zajść tam chociaż na chwilę. Więcej o kanionie przeczytasz tutaj.

torrent de pareis_majorka_hiszpania5
Kanion Torrent de Pareis

Koszt opisywanej tu wycieczki z EXIM tours (polski pilot, wycieczka do kupienia od rezydenta podczas pobytu all inclusive) wynosił €77, a ta sama wycieczka bezpośrednio w hotelu albo punkcie informacji kosztowała €68. Plan wycieczki brzmiał mniej więcej tak samo, więc wygląda na to, że można było zwiedzić te same miejsca. My wybraliśmy opcję tańszą.

I tak, najpierw mieliśmy krótki postój w Inca, potem dostaliśmy się do portu Sa Calobra, gdzie był czas wolny na zwiedzanie kanionu. Następnie był rejs katamaranem do portu Soller, potem wsiedliśmy w pierwszy elektryczny na Majorce tramwaj i podjechaliśmy kawałek, żeby na koniec pojechać już w dłuższą trasę drewnianym i klimatycznym pociągiem. Pamiętam jak w czasie rejsu, jakaś Polka siedząca niedaleko mówiła, że „piękne są te skały… ale to się robi nudne, bo ile można” (!). Zszokował mnie ten pomysł, ale pozostawię go bez komentarza. 😉

Gdzieś tam po drodze mieliśmy także postój wśród gór, przy punkcie widokowym i małym sklepie, gdzie można było przekąsić kanapkę i popodziwiać rower wiszący na drzewie. 😉

vuelta isla_punkt widokowy_majorka_hiszpania

Na Majorce jest sporo wycieczek oferowanych przez hotele i w punkcie informacyjnym (operowane przez te same firmy). Z mojego doświadczenia wynika, że taniej wychodzi korzystać z ich oferty niż przez polskie biura podróży (o naszej wyprawie na all inclusive i tym jak mi się (nie)podobało dowiesz się tutaj). Oczywisty plus jest taki, że polscy rezydenci często oferują wycieczki z pilotem mówiącym w języku polskim. Ale wszystkie te wycieczki zabierają ludzi albo bezpośrednio z hoteli albo z punktów odbioru niedaleko (ulice na Majorce bywają ciasne i ciężko dostać się do niektórych budynków). Polecam przejrzeć dostępne opcje, bo jest ich całkiem sporo.

 

Nisia

vuelta isla_majorka_hiszpania_pociag_nisia
Photo by Czaro (instagram.com/czesu), post by Nisia

Szukasz inspiracji na kolejną podróż? Tutaj znajdziesz link do mapy z zaznaczonymi miejscami, w których byłam, i linkami do notek.

Posty, które mogą Ciebie zainteresować:

Dodaj komentarz