Flashback: Teatro di Marcello (Rzym, Włochy)

Teatr Marcellusa znajduje się niedaleko Forum Romanum oraz Koloseum i jest to dość malutkie miejsce, ale za to przytulne i całkiem ładne.

W Rzymie ruiny są praktycznie na każdym kroku – gdzie się nie obrócisz, coś ciekawego przyciągnie Twój wzrok: czy to stary teatr, jakieś kolumny pozostałe po większej budowli czy pięknie zdobiony nic nie znaczący budynek (nic nie znaczący, bo jest ich tam dziesiątki i to większych i piękniejszych 😉 ). Warto jest więc się zgubić i pójść dokąd nas nogi poniosą – bez planu i bez obaw, że dojdziemy donikąd. 😉

teatro di marcello_rzym_wlochy2

Teatro di Marcello został wybudowany koło 13 roku p.n.e. i był teatrem pod otwartym niebem. Miał średnicę 111 metrów i był największym i najważniejszym teatrem w starożytnym Rzymie.

W swoim czasie teatr został trochę zniszczony oraz był wykorzystany jako forteca, a w 16 wieku wybudowano na jego szczycie rezydencję – stąd różnica w architekturze między ostatnim piętrem a poniższymi kondygnacjami.

teatro di marcello_rzym_wlochy3
Widok na teatr z mostku

Obecnie strefa archeologiczna teatru otwarta jest w lato od 9 do 19, a w zimę od 9 do 18. Nie jestem pewna, czy można wejść do środka samego teatru – w październiku 2017, kiedy odwiedzałam Rzym, prowadzone były prace remontowe i miejsce było ogrodzone barierkami – nie wiem, czy był to stan przejściowy czy raczej już na stałe.

teatro di marcello_rzym_wlochy4

Nisia

Inne ciekawe posty:

 

Dodaj komentarz